- 10th Annual -
"BEAST OF  THE BEACH"

Extreme Sports Team
Two Tournaments
Beach Wrestling will host both the Beach Wrestling 
State tournament and the Beach Wrestling National tournament in 2017.

#1
- Beast of the Beach -
- Beach Wrestling
State Tournament - July 8, 2017

In the beautiful Grand Haven State Park - Grand Haven, Michigan
On-line Registration-open (State Tournament)
On-site Registration 7-8-17 from 9:00am - 10:30am

and

#2
- State Games of America -
- Beach Wrestling
National Tournament - August 6, 2017
In the beautiful Muskegon State Park - Muskegon, Michigan
On-line Registration-open (National Tournament)
On-site Registration 8-6-17 from 9:00am - 10:30am


-  Michigan State Parks parking costs and visitor regulations will apply  -

NOW PROUD TO BE A PART OF:
               



"Beast of the Beach"

Beach Wrestling State Tournament
 Fun in the Sun - every 2nd Sat. in July
(Grand Haven State Park, Michigan)

July 8, 2017
will be 10 years of
Beach Wrestling State Tournaments in Michigan


_____________________________________________________________________________



"State Games of America"

New this year only
Beach Wrestling National Tournament
(Muskegon State Park, Michigan)

August 6, 2017
Beach Wrestling will host its first National Tournament

____________________________________________________________________

 -  Please read for more info, waivers and how you register and pay -
State Online Registration
National Online Registration

 -  Michigan State Parks parking costs and visitor regulations will apply  -


TOURNAMENT INFORMATION

Age (last school year)
            Honor system prevails – no proof will be required
            - Middle School         - High School             - Open            
 
 
Weight Categories
          
The participants will be grouped in 8 man brackets based on weight.                 
           A weigh-in will be done at the time of registration to help determine the "groups".     



Qualification & Dress
- Open to male and female participants…wrestling experience helpful but not necessary
Men - Swim trunks (not loose fitting) or singlet
- Women - swimsuit or workout attire suitable for beach wrestling (not loose fitting)
- No club membership card required



Tournament System & Awards
- Double elimination tournament (can lose once and still win tournament)
- Random draw into tournament brackets (cross-bracketing will occur in consolations)
- Medals for 1st, 2nd, 3rd place in each (age/weight) division


Tentative Schedule
:         
Saturday, July 8, 2017  (Rain or Shine)
Sunday, August 6, 2017  (Rain or Shine)
Tournament set up                       8:00am -  9
:00am
Registration             9:00am - 10:30am
Online Pre-Registration Check-in 10:30am - 11:00am
Grouping of Wt. Divisions             11:00am - 11:30am  (all participants need to be there)
Rules Clinic                             Immediately following grouping 
Wrestling Begins After Rules Clinic  (Finished - Approx. 4:30pm*)
* Due to overwhelming interest and being part of the Meijer Games State Championships, the tournament may run longer than expected)


Cost
:  Register at Event ($30) Cash or Check.   Online Registration ($28) Credit Card

** National Tournament only, (August 6, 2017) additional $10 registrations **



Stipulations
        - If participant is under 18 yrs. old, a parent must sign registration.
     - Any questionable skin problems will not be allowed to participate.
     - A mouthguard must be worn with braces.
     - In event of injury or illness, no participant will be permitted to continue with out approval
                     from the medical staff or tournament director.
     - The officials, tournament directors and/or medical staff have full authority, without appeal, 
                      in determining the participation of the wrestler.


Host
: Beach Wrestling, LLC
         Members of Michigan Wrestling Coaches Association
 State Games of America
 Sponsored by Meijer States Games of Michigan
         Beach park use -and support- by Grand Haven State Park and the State of Michigan
          

_____________________________________________________________

Introduction of Beach Wrestling (FILA Preamble):

Since the beginning of times on all continents, traditional forms of wrestling are practiced on earth, sand, sawdust, etc. These forms of wrestling with simple rules today still captivate a large public. FILA*, the international wrestling federation, has therefore decided to codify a form of wrestling that can be practiced everywhere, without any technical means, which takes elements from these traditional wrestling forms and which is called "Beach Wrestling".

This form of wrestling must serve to:
            - Popularize wrestling
            - Allow the practice of this sport in countries with few financial and material means
            - Put in place for the National Federations, a new activity that can stimulate wrestling in their country
            - Attract sponsors to wrestling through a new exciting and popular discipline.

* In September 2014, FILA (Fédération Internationale des Luttes Associées) assumed its current name: United World Wrestling.  United World Wrestling is now the international governing body for the sport of wrestling; its duties include overseeing wrestling at the Olympics.  It presides over international competitions for various forms of wrestling, including Greco-Roman and Freestyle wrestling for men and women, as well as other disciplines.  

In Jan. 2015, United World Wrestling announced updated Rules and Regulations for the discipline of Beach Wrestling. The modifications of the rules come after several years of tournaments and a desire to ensure fair competition which highlights technique and awards wrestling actions. 







RESULTS   below:
_____________________________________________________________________

>> 2016 <<


Middle School - Light Height

1st  - Justin Vanvaerenbergh - Whitehall

2nd  - Max Brown - Muskegon

3rd  - Christian Perez - Allendale




Middle School - Heavy Weight

1st  - Bryce Hoff - Portage

2nd  - Ryan Granger - Holt

3rd  - Bode Brown - Jackson



High School - Light Weight

1st  - Dylan Amm - Lawton

2nd  - Asher Meekhof - Coopersville

3rd  - Reese Darrow - Jackson



High School - Light-Middle Weight

1st  - Nick Dankowski - Allendale

2nd  - Angel Perez - Allendale

3rd  - Garrett Stace - Portage



High School - Middle Weight

1st  - Sean O'Hearon - Albion

2nd  - Spencer Morris - Flushing

3rd  - Jordan Ringler - Cedar Springs



High School - Light Heavy Weight

1st  - Austin VandenToorn - Grand Rapids

2nd  - Zackery Menck - Lawton

3rd  - Austin Ohearon - Eaton Rapids



High School - Heavy Weight

1st  - Ryan Ringler - Cedar Springs

2nd  - Brenden Devries - Hudsonville

3rd  - Noah Jakubas - Jackson



Open - Light Weight

1st  - Zane Corey - Hastings

2nd  - Jach Blevins - Dundee

3rd  - Nick Dettling - Manchester



Open - Middle Weight

1st  - Jeremy Stolan - Troy

2nd  - John Klimp - Galesburg

3rd  - Caleb Norris - Lansing



Open - Light Heavy Weight

1st  - Kafuba Donzon - Fort Wayne

2nd  - Matthew Stolan - Clarkston

3rd  - Patrick Lemay - Grand Haven



Open - Heavy Weight

1st  - Trent Hullett - Jackson

2nd  - Brody Neeson

3rd  - Michael Van Hoven - Galesburg

_________________________________________________________________________________

2017 State Championships      July 8th, 2017     Grand Haven State Park

_________________________________________________________________________________


 »  2015  «

Middle School

1st  - Carlton Roberts -  Perrysburg, OH

2nd  - Dylan Kuschel -  Livonia

3rd  - Moshawn Kirkland -  Holland

 

High School - Light Weight

1st  - Jordan Ringler -  Cedar Springs

2nd  - Angel Perez -  Allendale

3rd  - Gabriel Butzke -  Allegan

 

High School - Middle Weight

1st  - Garrett Martin -  Twin Lake

2nd  - Cole Menck -  Lawton

3rd  - Tyler Bundon -  Greenwood

 

High School - Heavy Weight

1st  - Devin Skatzka -  Lenox Twp.

2nd  - Brandon Dyke -  Allendale

3rd  - Ryan Ringler -  Cedar Springs

 

Open - Light Weight

1st  - Jordan Markey -  White Cloud

2nd  - Travis Barroquillo -  Wolcottville, IN (not pictured)

3rd  - Conner Hughes -  Portage


Open - Middle Weight

1st  - Garrett Edwards -  Richmond

2nd  - Dominick Trevino -  Lansing

3rd  - Adeeb Alcodray -  Livonia

 

Open - Heavy Weight

1st  - Michael Van Hoven - Galesburg

2nd  - Munt Al-Hussain -  Ann Arbor

3rd  - Raiden Macleod - Woodland




______________________________________________________________________

2014 Results
 
MIDDLE SCHOOL
1st - River Shettler - Byron
2nd - Doug Ferrier - Kimball
3rd - Gabe Butzke - Howell

HIGH SCHOOL - LIGHTWEIGHT
1st - David Kruse - Lowell
2nd - Kyle French - Marysville
3rd - Eric Strable - New Baltimore

HIGH SCHOOL - MIDDLEWEIGHT
1st - Tyler Bundon - Yale
2nd - Chris Eddins - Greensburg (Pennsylvania)
3rd - Nick Dunlap - Smiths Creek


HIGH SCHOOL - HEAVYWEIGHT
1st - Dakota Burke - Jeddo
2nd - Casey Orr - Rossford
3rd - Patrick Brown - Sandusky

OPEN - LIGHTWEIGHT
1st - Kevin Julien - Fraser
2nd - Mike Lackney - Muskegon
3rd - Stephen Ireland - Allenton


OPEN - MIDDLEWEIGHT
1st - Joe Roehl - Silverwood
2nd - Garrett Edwards - Ray
3rd - Jeremy Stoian - Troy


OPEN -  LT. HEAVYWEIGHT
1st - Blake Mesyn - Clinton Twp.
2nd - Matt Stoian - Clarkston
3rd - Mark Kramer - Fenton

 OPEN -  HEAVYWEIGHT
1st - Jeff Tautola - Muskegon
2nd - Dylan Sorenson - Muskegon
3rd - Mike Van Hoven - Galesburg

_________________________________________________________________

2013 Results
 MIDDLE SCHOOL - LIGHTWEIGHT
1st - Nick Barrett - Macomb
2nd - Tanner Krotzer - Rossford
3rd - Ben Kamali - Lansing


MIDDLE SCHOOL - MIDDLEWEIGHT
1st - David Kruse - Lowell
2nd - Collin Lieber - Lexington
3rd - Dustin Gross - Dearborn Heights
 
MIDDLE SCHOOL - HEAVYWEIGHT
1st - Nate Hernandez - Rossford
2nd - Chris Zielinski - Yale
3rd Jarred Jolley - Croswell

HIGH SCHOOL - LIGHTWEIGHT
1st - Santos Alvarez - Algonac
2nd - Francis Drogosch - Macomb
3rd - Jason Reid -Jeddo
 
HIGH SCHOOL - LT. MIDDLEWEIGHT
1st - Sejad Al-Hussain - Dearborn Heights
2nd - Nate Strauel - Marlette
3rd - Adeeb Alcodray - Livonia
 
HIGH SCHOOL - MIDDLEWEIGHT
1st - Ross Pennock - Battle Creek
2nd - Nick Burg - Richmond
3rd - Logan Ritchie - Flat Rock

HIGH SCHOOL - HVY. MIDDLEWEIGHT
(REPEAT)    1st - Kenny Seelye - Macomb
2nd - Thomas Horton - Memphis
3rd - Justin Dodge - Marysville

HIGH SCHOOL - LT. HEAVYWEIGHT
(REPEAT)    1st - Jake Johnson - Macomb
2nd - Teddy Warren - Monroe
3rd - Patrick Brown - Sandusky


HIGH SCHOOL - HEAVYWEIGHT
1st - Brian Darios - East Lansing
2nd - Clayton Huston - Yale
3rd - Robert Wait - Croswell

OPEN - LIGHTWEIGHT
1st - Mouhamud Rahal - Dearborn Heights
2nd - Eric Hunt - Sterling Heights
3rd - Andrew Pawlaczyk - Imlay City


OPEN - MIDDLEWEIGHT
1st - Matt Willming - Chesterfield
2nd - Nicholas Leon - Sterling Heights
3rd - Max Pennock - Battle Creek

OPEN -  LT. HEAVYWEIGHT
(REPEAT)    1st - Ryan Hargraves - Grand Rapids
2nd - Munt Al-Hussain - Dearborn Heights
3rd - Garrett Edwards - Richmond


OPEN -  HEAVYWEIGHT
1st - Blake Mesyn - Clinton Twp.
2nd - Adam Cook - Grand Haven
3rd - Mike Van Hoven - Galesburg

__________________________________________________


2012  RESULTS
Middle School - Lightweight
1st - Ethyn Blair - Lakeport
2ndTrevor Wescoat - Mt. Morris

3rd - Nick Barrett - Macomb


Middle School - Middleweight

1st  - Danny Kruse - Belding
2nd  - Collin Lieber - Lexington
3rd  - David Kruse - Belding

Middle School - Heavyweight
1st  - Kyle Minor - Roseville
2nd  - Anthony Riopelle - Taylor
3rd   - Trevor Houghton - Washington

High School - Lightweight
1st  - Kevin Nguyen - Port Huron
2nd  - Sejed Al Hussain - Dearborn Heights
3rd  -  Robert Leal - Lakeport

High School - Lt. Middleweight
1stJake Johnson - Macomb
2nd  Max Pennock - Battle Creek
3rd   - Dane Korotko - Yale

High School - Middleweight
1st  -Kenneth Seelye - Macomb
2nd  - Alex Bozinovski - Macomb
3rd  - Michael Lasky - Port Huron

High School - Lt. Heavyweight
1st  - Matt Quaine - Jeddo
2nd  - Samuel Doran - St. Clair Shores
3rd  - Dakota Burke - Jeddo

HIGH SCHOOL - HEAVYWEIGHT
1st  - Dominic Trevino – Kimball
2nd - Robert Wait - Croswell
3rd  - Mitch Hilton - St. Clair

Open - Lightweight
1st  -  Robbie Bidlingmaier - Chesterfield
2nd  - Justin Zimmer - Sterling Heights
3rd  - Jacob Pattenaude - Walled lake

Open - Lt. Middleweight
1st  -   Nicholas Leon - Sterling Heights
2nd  -  Matt Willming - Chesterfield
3rd  -  Nolan Solomon - Sterling Heights

oPEN - mIDDLEWEIGHT
1st  -  Ryan Hargraves - Grand Rapids

2nd -   George Fillar - Eastpointe
3rd  -  Nick Licari - Chesterfield

OPEN - LT. HEAVYWEIGHT

1st  - Chris Alexopoulos - Walled Lake

2nd  - Austin Pickering - Fort Gratiot       
3rd  - Steven Goss - Bay City

OPEN - HEAVYWEIGHT
1st - Carnell Giles - Lenox

2nd - Michael Stewart - Port Huron
3rd  - Michael Van Hovan - Battle Creek

___________________________________________________________________________



2011 RESULTS 

Middle School - Lightweight
1st - Austin Thompson (Fort Gratiot)    2x Champion
2nd - Joe Dombrowski (New Baltimore)
3rd - Trevor Yank (Chesterfield)

Middle School - Heavyweight
1st - Logan Ritchie (Flat Rock)
2nd - Dominic Trevino (Kimball)
3rd - Seth Decent (Romeo)

High School - Lightweight
1st - Stephan Ireland (Richmond)
2nd - Evan Schoettle (Avoca)
3rd - Brandon Pojeky (Fort Gratiot)

High School - Middleweight
1st - Nolan Solomon (Troy)
2nd - Garrett Seghi (Lexington)
3rd - Garrison Schoettle (Avoca)

High School - Light Heavyweight
1st - Teddy Warren (Dundee)
2nd - John Yank (Chesterfield)
3rd -Garett Edward (Richmond)

High School - Heavyweight
1st - Alex Morang-Lyons (Richmond)
2nd - John Jackson (Fort Gratiot)
3rd - Richard Carl Cahoon (Port Sanilac)

Open - Lightweight
1st - Donnie Corby (Lexington)    4x Champion
2nd - Robbie Bidlingmaier (Chesterfield)
3rd - Jeff Blair (Lakeport)

Open - Heavyweight
1st - Nick Licari (Chesterfield)
2nd - Jake Dorulla (Rockford)
3rd - Jamie Forton (Port Huron)

_________________________________________________________________

2010 RESULTS 

Middle School - Lightweight
1st - Austin Thompson (Fort Gratiot)
2nd - Nick Brandt (DeWitt)
3rd - Matt Taub (West Bloomfield)

Middle School - Middleweight
1st - Kyle Minor (Roseville)
2nd - Garrett Seghi (Lexington)
3rd - Evan Schoettle (Avoca)

Middle School - Heavyweight
1st - Will Barden (Marysville)  *Repeat Champion
2nd - Angus Arthur (Laingsburg)
3rd - Dillan Lemley (Port Huron)

High School - Lightweight
1st - Mouhamad Rahal (Dearborn Heights)
2nd - Kevin Nguyen (Port Huron)
3rd - John Yank (Chesterfield)

High School - Light Middleweight
1st - Kyle Witgen (Romeo)
2nd - Greg Day (Macomb)
3rd - Angus Arthur (Laingsburg)

High School - Heavy Middleweight
1st - Ruben Guevara (Dearborn)
2nd - Matt Willming (Chesterfield)
3rd -John Jackson (Fort Gratiot)

High School - Heavyweight
1st - Alex Gaglio (Fort Gratiot)
2nd - Austin Pickering (Fort Gratiot)
3rd - DeShaun Lee (Kimball)

Open - Lightweight
1st - Robbie Bidlingmaier (Chesterfield)
2nd - Colby Brooks (Fort Gratiot)
3rd - Mikey Marlin (Harper Woods)

Open - Middleweight
1st - Donnie Corby (Lexington)  *Repeat Champion - 3x Champion
2nd - Nick Reed (Carmel, Indiana)
3rd - Ruben Baraiac (Troy)

Open - Heavyweight
1st - Tommy Pellegrini (Royal Oak)
2nd - Carnell Porter-Giles (Lenox)
3rd - Jordan Baker (Pinckney)  _________________________________________________________________

2009 RESULTS:

Middle School - Lightweight
1st - Devon Cannon   (Northwood, OH)
2nd - Ryan Karam   (Macomb)
3rd - Steffan Cleaver   (Port Huron)

Middle School - Middleweight
1st - Kevin Nguyen   (Port Huron)
2nd - Chris Campbell   (Jeddo)
3rd - Parker Willard   (Fort Gratiot)

Middle School - Heavyweight
1st - Will Barden   (Smiths Creek)
2nd - Malik Edwards   (Port Huron)
3rd - Jacob Downing   (Fort Gratiot)

High School - Lightweight
1st - Jeff Blair   (Lakeport)
2nd - Jared Wilks   (Macomb)
3rd - Tyler Mack   (Northwood, OH)

High School - Middleweight
1st - Garrett Willard   (Fort Gratiot)
2nd - Spencer Olson   (Fort Gratiot)
3rd - Colby Brooks   (Fort Gratiot)

High School - Heavyweight
1st - Austin Pickering   (Fort Gratiot)
2nd - Josh Torrez   (Croswell)
3rd - Nate Bricker   (Fort Gratiot)

Open - Lightweight
1st - Donnie Corby   (Lexington  - repeat champion)
2nd - Steve Simok   (Toledo, OH)
3rd - Jacob Pattenaude   (Walled Lake)

Open - Heavyweight
1st - Ed Schiattone   (Bay City)
2nd - Blake Mesyn   (Clinton Twp.)
3rd - Dan Stevenson   (Chesterfield)
_________________________________________________________________

2008 RESULTS:

MIDDLE SCHOOL - LIGHTWEIGHT
1st - Andrew Napieraj   (Oak Park)
2nd - RJ Smith   (Emmett)
3rd - Gage Gillam   (Eastpointe)

MIDDLE SCHOOL - HEAVYWEIGHT
1st - Andrew Salazar   (Kimball)
2nd - Mitch Shrader   (Fort Gratiot)
3rd - John Joackson   (Fort Gratiot)

HIGH SCHOOL - LIGHTWEIGHT
1st - Christian Cullinan   (Wyandotte)
2nd - Kent Griffin   (Fort Gratiot)
3rd - Kruiz Lorenc   (Northwood, OH)

HIGH SCHOOL - MIDDLEWEIGHT
1st - Donnie Corby   (Lexington)
2nd - Nick Licari   (Chesterfield)
3rd - Josh Torrez   (Croswell)

HIGH SCHOOL - HEAVYWEIGHT
1st - Carnell Porter-Giles   (Lenox)
2nd - Tarek Alarurl   (Ann Arbor)
3rd - Billy Fowler   (Port Huron)

OPEN - LIGHTWEIGHT
1st - Steve Simok   (Toledo, OH)
2nd - Rocky Palazzolo   (Chesterfield)
3rd - Jacob Grigsan   (Northwood, OH)

OPEN - HEAVYWEIGHT
1st - Michael VanHoven   (Flushing)
2nd - Jacob Pattenaude   (Port Huron)
3rd - Ben Knowlton   (Northstreet) 

___________________________________________________________________________



Get Ready!
- 2017 -
State and National Tournaments

Beach Wrestling State Championships
                                      Saturday July 8, 2017



Beach Wrestling National
Championships
Sunday August 6, 2017

                                               
Best  BEACH WRESTLING  pic  ever!
Website Builder